Sęk w tym, że jesteśmy profesjonalistami

Porady i ciekawostki

Jaka jest różnica między metrem sześciennym a metrem przestrzennym drewna

Porady - skład drewna

Metr sześcienny drewna (inaczej kubik) oznacza ilość drewna bez przestrzeni powietrznych pomiędzy polanami. Taka miara używana jest w przemyśle drzewnym do określania ilości tarcicy, wielkości pni, kantówki, desek lub innego drewna. Jeden metr przestrzenny drewna kominkowego to 0,65 metra sześciennego.

 

 

Kiedy kupić drewno kominkowe-opałowe

Drewno opałowe w sprzedaży jest przez cały rok, pamiętajmy jednak żeby uzyskać lepsze parametry grzewcze drewno kominkowe przed spaleniem powinno być sezonowane minimum rok. Najlepiej spala się drewno sezonowane dwa lata. Drewno kominkowe powinno być składowane w miejscu przewiewnym i zadaszonym nie narażonym na bezpośrednie opady deszczu lub śniegu.

Jakie drewno opałowe najlepiej kupić do ogrzewania domu lub firmy

Nie zawsze mamy możliwość kupić każdy rodzaj drewna kominkowego, pamiętajmy jednak że każdy gatunek drewna ma inną wartość opałową. Wartość opałowa 1 metra sześciennego drewna suchego kształtuje się następująco:

buk – ok. 3091 Kcal/m3
jesion – ok. 2943 Kcal/m3
brzoza – ok. 2840 Kcal/m3
modrzew – ok. 2528 Kcal/m3
sosna – ok. 2382 Kcal/m3
olcha – ok. 2101 Kcal/m3
świerk – ok. 1987 Kcal/m3
jodła – ok. 1889 Kcal/m3
topola – ok. 1724 Kcal/m3

i dlatego wartość opałowa drewna wpływa tak znacząco na jego cenę.

Wybierając drewno do palenia w kominku, należy wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych parametrów: twardość, gęstość, łupliwość, zawartość kory, stopień wysuszenia, a także szybkość przesychania. To one w dużej mierze decydują o ilości uzyskanego ciepła i ilości dymu, który towarzyszy spalaniu oraz wielkości płomienia. Bardzo często okazuje się, że droższe drewno jest o wiele bardziej ekonomiczne. Im bardziej suche drewno kominkowe, tym jest twardsze i co za tym idzie drewno takie oddaje więcej ciepła, ponieważ jest bardziej kaloryczne. Suche drewno pali się mniejszym płomieniem niż mokre, ale za to ogień utrzymuje się dłużej. Drewno nie powinno mieć zbyt dużo kory, gdyż obniża ona wartość kaloryczną.


 

Zalety drewna syberyjskiego (skandynawskiego)

Dlaczego specjaliści w dziedzinie stolarstwa tak bardzo doceniają drewno skandynawskie?

To nic dziwnego, że właściwości drewna w największym stopniu zależą od klimatycznych warunków w jakich dotychczas rosły. Jak wiadomo drzewo rośnie tylko latem. Jeśli lato jest dość długie drzewo ma czas przybrać dość grubą warstwę drewna, natomiast kiedy zapada okres zimowy, wzrost zatrzymuje się. Im bliżej południa, tym lato jest cieplejsze i dłuższe, a co za tym idzie warstwa drewna, która przyrasta jest szersza. Im bardziej na północ tym okres letni jest chłodniejszy i krótszy, zima jest mroźna, w takich warunkach wegetacyjnych okres jest bardzo krótki. Dlatego też roczny przyrost warstwowy drewna z krajów skandynawskich jest mniejszy i nierzadko nie przekracza 1mm grubości/rok. Takie drzewo rośnie bardzo powoli i ma drobno warstwową strukturę wskutek czego włókna drewna z północnych lasów są cienkie, wynikiem tego jest wysoka gęstość drewna, a to przekłada się na jego wytrzymałość i twardość. Są to cechy drewna, za które to właśnie jest ono najbardziej cenione. Dzięki tym cechom drewno z północy jest materiałem, który służy klientom naszego składu drewna o wiele dłużej niż analogiczne drewno z lasów o cieplejszym klimacie. Drewno syberyjskie dzięki swojej strukturze, w zimowym okresie kiedy ruch płynów jest spowolniony, praktycznie nie chłonie wilgoci. Z tego powodu drewno z lasów północnych jest bardziej odporne na choroby pasożytnicze i grzybicze. W grudziądzkim Drewpłycie można zakupić drewno z syberyjskich zakątków ziemi, a w nim: deski, belki, modrzewiowe podłogi na tarasy, itp.

Północne lasy to głównie drzewa iglaste – modrzew, sosna, świerk, pichta. Iglaki okazują się być dobrym surowcem w budownictwie i obróbce domów, co objawia się doskonałymi technicznymi właściwościami drewna. Mimo, że te same gatunki drzew rosną w jednakowych wydawałoby się warunkach, różnią się nieznacznie swoimi właściwościami.