Sęk w tym, że jesteśmy profesjonalistami

pellet

Pellet

Kotły na pellet, kominki na pellet… Wokół wiele słychać o tym produkcie. Cóż to takiego? Czy jest ekologiczny? Czy służy tylko do ogrzewania?

Pellet to jedno z odnawialnych źródeł energii. To nic innego, jak granulat, którego używa się do spalania w różnych instalacjach grzewczych. Ziarenka mają zwykle od 6 do 25mm szerokości i długość do kilku centymetrów. Pellet produkowany jest głównie z odpadów pochodzenia roślinnego (najczęściej z trocin pochodzących z suchych drzew liściastych lub iglastych) oraz odpadów i produktów ubocznych pochodzących z rolnictwa. Surowiec jest prasowany pod wysokim ciśnieniem. To, z czego produkuje się paliwo będzie oczywiście wpływało na jego wartość opałową. Średnia moc energetyczna uzyskana ze spalania pelletu wynosi 4,7–5,3 MWh/tonę (17–19 MJ/kg). Warto zwrócić uwagę na kolor (w wielkim skrócie – im jaśniejszy tym lepszy) oraz na wielkość granulatu (jeśli w worku bardziej przypomina pył, lepiej go unikać i wybrać granulat). Surowiec ten jest łatwo dostępny i tani. Zalet ma z resztą znacznie więcej.

Ponieważ pellet produkowany jest wyłącznie z naturalnych surowców ma dużo zwolenników i jest na szeroką skalę wykorzystywany w wielu państwach europejskich. Badania pokazują, że jest jednym z najczystszych paliw. W krajach Beneluksu stosuje się go w elektrowniach. W Polsce wciąż największe uznanie ma wśród prywatnych użytkowników. Bez wątpienia jednak pellet wypiera olej opałowy, jest bowiem znacznie bardziej wydajny, a to, jak wiadomo, generuje oszczędności w naszych portfelach. Szacuje się, że ok 2 kg pelletu zastąpić może 1 litr oleju opałowego. Pellet jest do tego produktem praktycznie wolnym od pyłów i gazów, które mogą być przyczyną wielu alergii. W połączeniu z nową technologią budowanych pieców, kotłów i kominków stanowi dobre, ekologiczne rozwiązanie. Pellet pakowany jest w niewielkie, wygodne w transporcie worki, które łatwo można przechowywać, nawet wtedy, gdy dysponujemy niewielką ilością miejsca.

Warto dodać, że pellet służy nie tylko jako produkt opałowy. Ze względu na swój przyjemny drzewny zapach może być śmiało wykorzystywany jako wyściółka dla zwierząt. Wielu właścicieli kotów chwali go sobie jako dobry żwirek do kuwety. Z pelletem na pewno zetknęli się również właściciele ogrodów. Można ten produkt wykorzystać, jako nawóz do podsypywania roślin.

« »